Playoff pavouk

Vyřazovací systém, ve kterém se odehraje méně zápasů, než kdyby hrál každý s každým. Podle typu playoff se určuje, zda tým v případě porážky vypadne z turnaje nebo bude hrát zápas i v dalším kole.

Typy rozpisu

Playoff na jednu porážku

Vyřazovací systém ve kterém tým, který prohraje sérii, v turnaji končí. Každým kolem se snižuje počet týmů. Poslední dva neporažené týmy hrají finále. Poražené týmy ze semifinále se mohou utkat o 3.místo.

  Playoff na dvě porážky

  Každý tým odehraje minimálně 2 zápasy. Oproti playoff na 1 porážku tvoří poražení druhého pavouka. Pavouka se skládá z 2 větve – větev vítězů a větev poražených, anglicky označované jako winner's bracket a loser's bracket.

  Ve finále se utká dosud neporažený tým z větvě vítězů a vítěz z větve poražených. Na třetím místě skončí tým, který prohrál poslední zápas ve větvi poražených. Pokud finálový zápas prohraje tým z větve vítězů, tak se musí finálový zápas zopakovat. Protože pro vypadnutí týmu z turnaje je potřeba 2x prohrát.

   Playoff na pořadí

   V playoff na pořadí nevypadává žádný tým z turnaje. Ale oproti playoff na 2 porážky jednou poražený tým nemá šanci na vítězství v celém turnaji. Např. tým, který prohraje svůj první zápas, tak může skončit nejlépe na třetím místě. V záverečném kole se odehrávají zápasy o 1. místo, o 3.místo, …, o předposlední místo.

    Naplánování rozpisu

    Pro jakýkoliv typ playoff lze spočítat počet kol a sérií, které se odehrají. Podle počtu zápasů v sérii se vypočítá také maximální počet zápasů, které budou odehrány, pokud se v každé sérii odehraje plný počet zápasů. Tj. když v sérii rozhoduje až poslední zápas.